jump to navigation

Internetipiraatlus- uued seadused Euroopas mai 13, 2009

Posted by -- in Autoriõigus, piraatlus, Seadusandlus.
Tags: , ,
trackback

Viimasel ajal on ülemaailmne meedia võtnud fookusesse Prantsusmaa internetipiraatluse vastase eelnõu. Kui aprillis veel hääletati eelnõu vastu, siis viimaste uudiste kohaselt parlamendi alamkoda hääletanud seadusemuudatuse poolt. Jõustumisel toob see kaasa kurvad ajad internetist enda tarbeks muusika , raamatute ja filmide allalaadijatele kuna on ette nähtud konkreetne sanktsioon, mida rakendatakse sellise rikkumise avastamise puhul, milleks on internetiühenduse peatamine, kui aasta jooksul on aset leidnud kolm rikkumisjuhtumit. Seaduse rakendamiseks luuakse spetsiaalne järelvalve agentuur, kellel on õigus internetilehtede külastajate IP aadresse kontrollida. See on väidetavalt esimene sellise lähenemisega seadus maailmas.

Samasuguse sisuga direktiiv on olnud arutamisel Euroopa Parlamendis, nö “kolme löögi” direktiiv (three strikes directive), kuid ei ole seni vastu võetud. Peamine vastuargument sellisele lähenemisele on arvestades rikkumist ja seda milline on interneti tähtsus inimese igapäevases elus seoses töö, kooli ja infovahetusega, on selle õiguse ära võtmise sanktsiooni raskusaste inimeste jaoks liiga piirav ning riivab ka inimõigusi.

Industry, Research and Energy Committee of the European Parliament (EP) on hääletanud 29 aprill alljärgneva poolt, mis on viidud sisse Euroopa telekommunikatsiooni direktiivi:

“no restriction may be imposed on the fundamental rights and freedoms of endusers, without a prior ruling by the judicial authorities, notably in accordance with Article 11 of the Charter of Fundamental Rights of the European Union on freedom of expression and information, save when public security is threatened in which case the ruling may be subsequent.”

Euroopa Parlamendi seisukoht on, et ilma kohtuotsuseta internetile ligipääasu piiramine on vastuolus sõnavabaduse ja informatsioonivabadusega. Seega seisukohad erinevad Euroopas drastiliselt, ilmselt aga Prantsusmaa lähituleviku praktika võib mõjutada ka Euroopa Parlamendi seisukohti tulevikus.

Hiljuti on muudetud ka Rootsi intellektuaalomandi  alast õigust interneti piraatlusega võitlemisel tuginedes European Union’s Intellectual Property Rights Enforcement Directive (IPRED) , mis annab autoriõiguse omanikele õiguse kohtu kaudu nõuda interneti teenuse pakkujatelt nende veebilehte külastanud isikute arvutite IP aadresse.  Nähtavasti on interneti kasutamise maht Rootsis pärast seaduse muudatust langenud märgatavalt (allikas http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/7978853.stm) .

Ka Eesti õigus sarnaselt Rootsi õigusega võimaldab kohtu kaudu IP aadresse tuvastada, seevastu piraatkauba vahendaja vastutuse küsimus sõltub erinetavatest kriteeriumitest.

Täna hääletab eelnõu osas ka Prantsusmaa senat.

About these ads

Kommentaarid»

No comments yet — be the first.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

%d bloggers like this: